A Pannonhalmi Gyógynövénykert komplex turisztikai fejlesztése


Újjászülethet a Gesztenyés Horog történelmi gyalogút Pannonhalmán, új tanösvényt alakítanak ki az arborétum és a gyógynövénykert összekötésére, és megújulnak a helyben készült termékek előállítását bemutató épületek a „Pannonhalmi Gyógynövénykert komplex turisztikai fejlesztése” című projekt keretében, amely vissza nem térítendő támogatásban részesült. A Magyar Turisztikai Ügynökség konzorciumi partnerként együttműködik a projekt megvalósulásában.

Projektazonosító: GINOP-7.1.6-16-2017-00001
Projekt címe: A Pannnonhalmi Gyógynövénykert komplex turisztikai fejlesztése, a világörökségi helyszín megközelítését szolgáló új gyalogos útvonal kialakítása
Kedvezményezett neve: Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság
Támogatás összege: 963 012 272 Ft
Támogatás mértéke: 100 %
Projekt befejezésének dátuma: 2021.09.28.
A projekt tartalma:
A Főapátság a korábbi években jelentős, a vendégfogadás feltételeit javító fejlesztéseket hajtott végre (pl. Viator Étterem, látogatóközpont). A projektben a gyógynövénykert megújítására került sor. Az ezeréves bencés szerzetesi múlt szerves része a gyógynövények termesztése és használata, ennek bemutatóhelye megújult, tematikus sétaútvonallal bővült. A turisztikai fejlesztés közvetlen célja a Főapátság területén fekvő gyógynövénykertben folyó munkálatok, elsősorban a helyben előállított termékek gyártási munkafolyamatainak a XXI. század követelményeinek megfelelő, a látogatói élmény növelésével történő bemutatása interaktív módon. A feldolgozási és lepárlási folyamat megismertetése érdekében megújult a levendulalepárló, valamint kialakításra került egy tea- és szőlőmag-feldolgozó látványműhely is. A projekt része volt egy illatmúzeum, illetve egy gyógynövényszárító kialakítása. Új elemekkel bővült a teázó, továbbá a bemutatótérként is funkcionáló múzeumpedagógiai foglalkoztató. A szélesebb körű információátadást interaktív idegenvezető alkalmazás szolgálja. A beruházás során az úgynevezett Gesztenyés Horog gyalogút rehabilitációjával megvalósult a Főapátság és a pannonhalmai városközpont fizikai és kulturális-turisztikai összekapcsolása, emellett létrejött egy tanösvény is, amely összeköti a gyógynövénykertet az arborétummal.

n